Výstava v Galerii Karla SvolinskéhoGalerie Karla Svolinského je otevřena každou neděli od 13:00 do 17:00. Vstupné je zdarma.

Vstup je ze sportovně-rekreačního areálu školy. Adresa je Kunčice pod Ondřejníkem 626. Nechodí k nám prozatím moc lidí, tak ani v této době se nemusíte obávat přijít. Navíc můžete spojit kulturu a pohyb v přírodě – buď spojit s výstupem na Ondřejník nebo si můžete zasportovat v našem přilehlém sousedním areálu. Pečovat o tělo i ducha je důležité v každé době, nyní ale obzvlášť. Srdečně Vás zvu!

 

První výstavou je expozice italského ilustrátora, humoristy a malíře Paola Dalponte.

https://galerie.kuncicepo.cz/pozvanka-na-vystavu-paolo-dal…/

Dále si dovolím použít krásná slova Lady Poulové (s jejím laskavým svolením), kterými uvedla v sobotu 20.11. v podvečer vernisáž této výstavy.

Lada měla dvě krásné představy:

Hypotetická situace č. 1:

Mám už nějakou dobu před očima takovou čistě hypotetickou představu, která by se ale vlastně lehce mohla stát realitou. Představte si rodinu s dětmi v dálkovém vlaku. Cesta je dlouhá, je potřeba děti zabavit. Přichází na řadu pohádková kniha (případně tablet s pohádkou), ilustrace Adolf Born. Nenápadně nakukující spolucestující zapřede hovor. „Born, to je kvalita, na tom já jsem vyrostla.“ – „To já taky, u nás ve škole jsem kolem něj chodila každý den,“ odpoví maminka. No, to není nic výjimečného, kdo to tak neměl, řekne si spolucestující, reprodukce jsou na každé školní chodbě. „A ještě jsme tam měli Svolinského, taky Koláře, Gebauera, a představte si, že i Zoubka, všechno originály, a úplně normálně jsme si na ně mohli sáhnout, máme u nás galerii ve škole, víte?“ Nakukující sousedka oněmí. „To musí být nějaká extra škola, asi.“

Hypotetická situace č. 2:

Rodina je na dovolené v Itálii, děti se těší na zmrzlinu. Vejdou do cukrárny, vedle chladícího pultu je i stojan s novinami. Na titulní straně Giornale di Brescia vidí ilustraci s povědomým rukopisem. „To je Dalponte!“ nahlásí jedno z dětí. Cukrář oněmí. „Odkud znáte Dalponta?“ – „No to víte, u nás v Kunčicích měl nedávno výstavu.“

Jsou to všechno situace, které by se ale ve skutečnosti stát klidně mohly. Největší zásluhu na vzniku tohoto výjimečného místa u nás v obci má pan doktor Zdeněk Šrubař, který dokázal naplnit svou představu a sen všech pedagogů výtvarné výchovy a vybudoval v Kunčicích pod Ondřejníkem tuto neuvěřitelnou sbírku. Pan učitel už není mezi námi, ale když jsme v těch představách, například taková plaketa Ráj srdce by určitě náležela plným právem také paní učitelce Markétě Jurkové, která po léta o sbírku pečovala. Samozřejmě poděkování patří také řadě dalších lidí.

Osobně jsem ráda, že se nám i v současném vedení obce podařilo udržet myšlenku sbírky vychovávat děti uměním a vybudováním přístavby školy se samostatnými prostory pro Galerii Karla Svolinského jsme dopřáli sbírce důstojné prostředí.

A protože dobrá myšlenka by měla pokračovat dál, laťka je nastavena vysoko, je mi velkou ctí a především radostí, že jsme včera mohli uvést výstavu italského výtvarníka Paola Dalponte.

Paolo Dalponte je italský ilustrátor, malíř, ale, jak sám říká, hlavně humorista. Jeho hlavním nástrojem je tužka, úsměv publika největší odměnou. Dalponte získal řadu ocenění po celém světě, výstava v Kunčicích je v pořadí jeho 62. výstavou. Pro kunčickou galerii však první autorskou výstavou v jejích nových prostorách.

Paolo navštívil ČR poprvé v 80. letech. Praha se stala městem jeho srdce, stejně jako Ripelliniho kniha Praha magická. Je milovníkem Bohumila Hrabala, humoru. Paolo má úžasný, bohatý vnitřní svět a je s ním prostě sranda.

Více o Paolovi se můžete dozvědět na http://www.paolodalponte.it/.

Impulsem pro vznik této výstavy byla vlastně jedna věta telefonátu Paola s Ladou – pojďme udělat něco pro radost, něco, co pro nás všechny bude injekcí dobré nálady.

Když jsme výstavu připravovali, Paolo řekl, že byl tak dlouho zavřený doma ve své pracovně, že největší radost pro něj teď je moci sdílet to, co nakreslil, s publikem.

Do útrob výstavy také můžete nahlédnout na videu Davida Šrubaře ze sobotní vernisáže.

https://www.youtube.com/watch?v=j1VtDhNSCgI

Další příspěvky

Je potřeba podporovat sport od dětských kategorií, shodli se poslanci v debatě o financování
V souvislosti s mistrovstvím světa v ledním hokeji jsme s poslanci Jakubem Jandou, Patrikem Nacherem a Zdeňkem Kettnerem debatovali o budoucnosti nejen hokeje, ale sportu a jeho financování obecně.
Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. Exhejtman Ivo Vondrák zahájil kampaň v bruntálské restauraci
„Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. A teď ji páchám podruhé.“ Tato slova v nadsázce pronesl v pondělí večer v bruntálské restauraci Radegastovna bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Více zde...
NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM???
Připravujeme pro Vás s Ivo Vondrákem 24 debat napříč našim krajem. Srdečně Vás zvu NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM??? Samozřejmě bez cenzury! Přijďte nám říct, co se vám líbí a co vám chybí ve vašem regionu, co byste chtěli, abychom prosazovali právě pro Vás…

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.