Projekt Vzpřímení a pokřivení v Mikroregionu Frýdlantsko-BeskydyV uplynulém školním roce jsem s projektem Vzpřímení a pokřivení navštívila většinu škol v našem Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy. Mým návštěvám předcházelo v lednu společné setkání s řediteli a pedagogy základních škol, které proběhlo ve Frýdlantě nad Ostravicí.


Zde jsem jako poslankyně a členka Zdravotnického výboru Parlamentu České republiky prezentovala téma, kterému se věnuji, a to je jak rozpohybovat Česko a jak docílit toho, aby byly děti ve školách více aktivní a měly zdravá záda. V úvodu setkání jsem představila studii Světové zdravotnické organizace, která ukazuje, že 80 % dětí a mládeže nemá dostatečné množství pohybu. Toto je alarmující stav, se kterým je potřeba co nejdříve něco dělat.
Proto jsem několik měsíců zpestřovala výuku žáků prvních stupňů základních škol svými návštěvami právě s projektem Vzpřímení a pokřivení.
Má první cesta směřovala do základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde jsem navštívila dvě čtvrté třídy. Obě hodiny začaly jednoduchým dotazem „Kdo z vás si, děti, dnes nečistil zuby?“ a plynule přešly v bohatou diskusi o tom, jak si čistíme vlasy, kůži… a jak si můžeme preventivně čistit klouby a naši páteř. Právě prevence problémů s pohybovým ústrojím už není dětmi vnímána jako taková samozřejmost jako čištění zubů, a to je problém.
Společně jsme se protáhli a vymýšleli různé polohy, ve kterých by se děti ve škole mohly učit. Vyzkoušeli jsme si také limity vlastního těla při jeho nesprávném držení a hodně se u toho všichni nasmáli. Součástí hodiny byl i krátký, zábavný film zaměřený na propagaci zdravého životního stylu u dětí.


U starších dětí, například na Základní škole Tomáše Garyka Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí, jsem se zaměřila také na problém poslední doby, a to je přetěžování krční páteře při používání mobilních telefonů, což je velký problém nejen u dětí…
Dále jsem navštívila základní školy v Čeladné, Pržně a Metylovicích i malotřídku v obci Staré Hamry a také základní školu v Pstruží, tam mě děti naučily svou krásnou říkanku: Narovnáme záda, bo záda to mají ráda.
Ve škole jsou děti podstatnou část svého času, a proto záleží na tom, jak jej tam tráví. Škola je ideálním místem například pro zařazení pohybových svačinek, aby to děti bavilo a výuka nebyla narušena. I tyto možnosti jsem probírala s pedagogy. Díky pohybu můžeme předcházet mnoha nemocem, zvýšíme si obranyschopnost i psychickou odolnost. Proto bych v práci s dětmi ráda pokračovala i v příštím školním roce. Za spolupráci děkuji McKenzie Institute CZ&SK a mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy, který projekt podpořil vytištěním pracovních sešitů pro děti.

Další příspěvky

Aktivní září ve Sněmovně!
Velmi mě těší, že se k národní kampani Aktivní září připojila také Poslanecká sněmovna. Akci na její půdě zorganizoval nadační fond Aktivní ČESKO za odborné podpory Kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice. Součástí akce je také několikadenní výzva o nejaktivnější výbor sněmovny s názvem „Výbory v akci aneb každý pohyb se počítá“.
Ohlédnutí za Prague Pride 2023
Jedním z témat, kterým se snažím věnovat, je otázka lidských práv. V současné chvíli konkrétně narovnání práv stejnopohlavních párů. Patřím k podporovatelům tzv. manželství pro všechny. Na Prague Pride jsem letos nebyla poprvé, ale po našem rodinném coming outu jsem jej letos prožila mnohem intenzivněji...
Ministr Jozef Síkela navštívil Moravskoslezský kraj
V červenci jsme měli tu čest přivítat v Moravskoslezském kraji dalšího z ministrů, tentokrát Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu. Jednou z jeho zastávek byla i obec Kunčice pod Ondřejníkem, dále navštívil Třinec, Karvinou, Litultovice a Branku u Opavy.

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.