Projekt Vzpřímení a pokřivení v Mikroregionu Frýdlantsko-BeskydyV uplynulém školním roce jsem s projektem Vzpřímení a pokřivení navštívila většinu škol v našem Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy. Mým návštěvám předcházelo v lednu společné setkání s řediteli a pedagogy základních škol, které proběhlo ve Frýdlantě nad Ostravicí.


Zde jsem jako poslankyně a členka Zdravotnického výboru Parlamentu České republiky prezentovala téma, kterému se věnuji, a to je jak rozpohybovat Česko a jak docílit toho, aby byly děti ve školách více aktivní a měly zdravá záda. V úvodu setkání jsem představila studii Světové zdravotnické organizace, která ukazuje, že 80 % dětí a mládeže nemá dostatečné množství pohybu. Toto je alarmující stav, se kterým je potřeba co nejdříve něco dělat.
Proto jsem několik měsíců zpestřovala výuku žáků prvních stupňů základních škol svými návštěvami právě s projektem Vzpřímení a pokřivení.
Má první cesta směřovala do základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde jsem navštívila dvě čtvrté třídy. Obě hodiny začaly jednoduchým dotazem „Kdo z vás si, děti, dnes nečistil zuby?“ a plynule přešly v bohatou diskusi o tom, jak si čistíme vlasy, kůži… a jak si můžeme preventivně čistit klouby a naši páteř. Právě prevence problémů s pohybovým ústrojím už není dětmi vnímána jako taková samozřejmost jako čištění zubů, a to je problém.
Společně jsme se protáhli a vymýšleli různé polohy, ve kterých by se děti ve škole mohly učit. Vyzkoušeli jsme si také limity vlastního těla při jeho nesprávném držení a hodně se u toho všichni nasmáli. Součástí hodiny byl i krátký, zábavný film zaměřený na propagaci zdravého životního stylu u dětí.


U starších dětí, například na Základní škole Tomáše Garyka Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí, jsem se zaměřila také na problém poslední doby, a to je přetěžování krční páteře při používání mobilních telefonů, což je velký problém nejen u dětí…
Dále jsem navštívila základní školy v Čeladné, Pržně a Metylovicích i malotřídku v obci Staré Hamry a také základní školu v Pstruží, tam mě děti naučily svou krásnou říkanku: Narovnáme záda, bo záda to mají ráda.
Ve škole jsou děti podstatnou část svého času, a proto záleží na tom, jak jej tam tráví. Škola je ideálním místem například pro zařazení pohybových svačinek, aby to děti bavilo a výuka nebyla narušena. I tyto možnosti jsem probírala s pedagogy. Díky pohybu můžeme předcházet mnoha nemocem, zvýšíme si obranyschopnost i psychickou odolnost. Proto bych v práci s dětmi ráda pokračovala i v příštím školním roce. Za spolupráci děkuji McKenzie Institute CZ&SK a mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy, který projekt podpořil vytištěním pracovních sešitů pro děti.

Další příspěvky

Je potřeba podporovat sport od dětských kategorií, shodli se poslanci v debatě o financování
V souvislosti s mistrovstvím světa v ledním hokeji jsme s poslanci Jakubem Jandou, Patrikem Nacherem a Zdeňkem Kettnerem debatovali o budoucnosti nejen hokeje, ale sportu a jeho financování obecně.
Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. Exhejtman Ivo Vondrák zahájil kampaň v bruntálské restauraci
„Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. A teď ji páchám podruhé.“ Tato slova v nadsázce pronesl v pondělí večer v bruntálské restauraci Radegastovna bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Více zde...
NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM???
Připravujeme pro Vás s Ivo Vondrákem 24 debat napříč našim krajem. Srdečně Vás zvu NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM??? Samozřejmě bez cenzury! Přijďte nám říct, co se vám líbí a co vám chybí ve vašem regionu, co byste chtěli, abychom prosazovali právě pro Vás…

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.