Projekt Vzpřímení a pokřivení v Mikroregionu Frýdlantsko-BeskydyV uplynulém školním roce jsem s projektem Vzpřímení a pokřivení navštívila většinu škol v našem Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy. Mým návštěvám předcházelo v lednu společné setkání s řediteli a pedagogy základních škol, které proběhlo ve Frýdlantě nad Ostravicí.


Zde jsem jako poslankyně a členka Zdravotnického výboru Parlamentu České republiky prezentovala téma, kterému se věnuji, a to je jak rozpohybovat Česko a jak docílit toho, aby byly děti ve školách více aktivní a měly zdravá záda. V úvodu setkání jsem představila studii Světové zdravotnické organizace, která ukazuje, že 80 % dětí a mládeže nemá dostatečné množství pohybu. Toto je alarmující stav, se kterým je potřeba co nejdříve něco dělat.
Proto jsem několik měsíců zpestřovala výuku žáků prvních stupňů základních škol svými návštěvami právě s projektem Vzpřímení a pokřivení.
Má první cesta směřovala do základní školy v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde jsem navštívila dvě čtvrté třídy. Obě hodiny začaly jednoduchým dotazem „Kdo z vás si, děti, dnes nečistil zuby?“ a plynule přešly v bohatou diskusi o tom, jak si čistíme vlasy, kůži… a jak si můžeme preventivně čistit klouby a naši páteř. Právě prevence problémů s pohybovým ústrojím už není dětmi vnímána jako taková samozřejmost jako čištění zubů, a to je problém.
Společně jsme se protáhli a vymýšleli různé polohy, ve kterých by se děti ve škole mohly učit. Vyzkoušeli jsme si také limity vlastního těla při jeho nesprávném držení a hodně se u toho všichni nasmáli. Součástí hodiny byl i krátký, zábavný film zaměřený na propagaci zdravého životního stylu u dětí.


U starších dětí, například na Základní škole Tomáše Garyka Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí, jsem se zaměřila také na problém poslední doby, a to je přetěžování krční páteře při používání mobilních telefonů, což je velký problém nejen u dětí…
Dále jsem navštívila základní školy v Čeladné, Pržně a Metylovicích i malotřídku v obci Staré Hamry a také základní školu v Pstruží, tam mě děti naučily svou krásnou říkanku: Narovnáme záda, bo záda to mají ráda.
Ve škole jsou děti podstatnou část svého času, a proto záleží na tom, jak jej tam tráví. Škola je ideálním místem například pro zařazení pohybových svačinek, aby to děti bavilo a výuka nebyla narušena. I tyto možnosti jsem probírala s pedagogy. Díky pohybu můžeme předcházet mnoha nemocem, zvýšíme si obranyschopnost i psychickou odolnost. Proto bych v práci s dětmi ráda pokračovala i v příštím školním roce. Za spolupráci děkuji McKenzie Institute CZ&SK a mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy, který projekt podpořil vytištěním pracovních sešitů pro děti.

Další příspěvky

V Ostravě proběhl za hojné účasti příznivců, členů a dalších hostů krajský sněm
V pondělí 19. února se v kongresovém centru Hotelu Clarion v Ostravě sešli členové a příznivci našeho hnutí z Moravskoslezského kraje. Hlavním bodem jednání byly volby do krajského zastupitelstva.
Jsme připraveni hlasovat pro změnu názvu. Jiný ústupek u manželství pro všechny neuděláme
V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětluji souvislosti s uvažovanou změnou názvu. Ideální to není, to všichni víme. Ale otázka nestojí všechno nebo nic. Rodiny čekají, děti čekají. A vyjadřuji se také k otázce vládní koalice.
Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem
Již na podzim nás čekají důležité krajské volby, snažíme se naslouchat starostům s malým „s“ i našim členům a příznivcům v kraji. Proto jsme se s Ivo Vondrákem postupně sešli se všemi oblastními organizacemi našeho kraje a s krajskou mládeží.

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.