Návštěva ministra vnitra Víta Rakušana v Moravskoslezském krajiV červnu jsme v Moravskoslezském kraji přivítali předsedu hnutí Starostové a nezávislí, prvního místopředsedu vlády a ministra vnitra Víta Rakušana. Jeho návštěva byla dvoudenní. Čtvrteční dopolední program se odehrával ve Výškovicích na Fakultě bezpečnostního inženýrství. Setkal se zde s vedením fakulty v čele s rektorem Vysoké školy báňské – TUO.

Hovořilo se hlavně o našem bezpečí a investicích do vědy a výzkumu, které k němu přispějí. „Pocit bezpečí je primární potřebou nás všech. Jsem rád, že se vláda rozhodla vyčlenit 2 % HDP na obranu. Důležité je posílit i náš výzkum a vývoj. Za Ministerstvo vnitra chceme novelizovat zákon o krizovém řízení. Příprava je nezbytná, musíme umět reagovat třeba na možnost blackoutu a mít k dispozici „checklisty“ pro různé typy krizí, jako jsou povodně, pandemie atd“ uvedl na jednání Vít Rakušan.  Dále si prohlédli zajímavé, moderně vybavené laboratoře fakulty, kde si studenti například zkouší řešení nejrůznějších krizových situací.

Odpoledne navštívili v Dolní oblasti Vítkovic rekonstruovaný objekt výklopníku a mlýnice černého uhlí, který spravuje společnost Futureum, kde si prohlédli, jak zde fungovalo zpracování uhlí.

Od šestnácté hodiny proběhla v sále objektu debata ministra pořádaná Institutem moderní politiky iSTAR, moderoval ji Jan Farský s názvem „Moderní služby státu pro regiony“ a „Evropa jsme my“.  Hovořilo se také o migraci, integraci a budoucích plánech ministerstva vnitra ve veřejné správě. Jan Farský i Vít Rakušan odpovídali na hojné dotazy z řad účastníků debaty. Na dotazy k České poště odpovídal její generální ředitel Miroslav Štěpán, který přijal pozvání ministra na debatu.

V podvečer pak proběhlo v poslaneckých kancelářích v Ostravě setkání s krajským výborem, kde proběhla diskuze na témata týkající se moravskoslezského regionu.

Nabitý program pokračoval také v pátek. Ráno v doprovodu naší krajské předsedkyně Michaely Šebelové navštívili Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě, kde mohl ministr vidět ukázkovou spolupráci mezi jednotlivými jednotkami nejen hasičského záchranného systému, záchranky a Policie České republiky, ale také kraje, statutárního města Ostravy a Městské policie Ostrava. Právě tady odbavují všechna volání na tísňové linky z celého kraje. To, že jsou všechny složky IZS pod jednou střechou, přináší kromě ekonomického efektu hlavně rychlejší odbavování tísňových hovorů a lepší koordinaci záchranných prací. Zaujalo mě, že Městská policie Ostrava je co do počtu strážníků druhou největší městskou policií v zemi, ale co do počtu strážníků na počet obyvatel je dokonce největší v naší republice. Myslím si, že byl ministr vnitra ohromen tím, jak spolupráce v našem kraji funguje.

Dále ministerská delegace pokračovala do zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. Poté se byli podívat na policejní areál ve Frýdku-Místku, kde zhlédli práci zásahové jednotky a kynologů.

Návštěvu kraje zakončili v Novém Jičíně při slavnostním otevření budovy nové centrální hasičské stanice.

 

 

Další příspěvky

Aktivní září ve Sněmovně!
Velmi mě těší, že se k národní kampani Aktivní září připojila také Poslanecká sněmovna. Akci na její půdě zorganizoval nadační fond Aktivní ČESKO za odborné podpory Kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice. Součástí akce je také několikadenní výzva o nejaktivnější výbor sněmovny s názvem „Výbory v akci aneb každý pohyb se počítá“.
Ohlédnutí za Prague Pride 2023
Jedním z témat, kterým se snažím věnovat, je otázka lidských práv. V současné chvíli konkrétně narovnání práv stejnopohlavních párů. Patřím k podporovatelům tzv. manželství pro všechny. Na Prague Pride jsem letos nebyla poprvé, ale po našem rodinném coming outu jsem jej letos prožila mnohem intenzivněji...
Ministr Jozef Síkela navštívil Moravskoslezský kraj
V červenci jsme měli tu čest přivítat v Moravskoslezském kraji dalšího z ministrů, tentokrát Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu. Jednou z jeho zastávek byla i obec Kunčice pod Ondřejníkem, dále navštívil Třinec, Karvinou, Litultovice a Branku u Opavy.

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.