Ministr Jozef Síkela navštívil Moravskoslezský krajV červenci jsme měli tu čest přivítat v Moravskoslezském kraji dalšího z ministrů, tentokrát Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu. Jeho program navazoval na návštěvu Zlínského kraje. Nejprve se zastavil v obci Kunčice pod Ondřejníkem, kde byla starostkou Michaela Šebelová. „Když jsme přes obec projížděli, nemohla jsem neukázat panu ministrovi výsledky naší práce a vizi, kterou jsme měli s centrem obce,“ uvedla.

Dále se pan ministr v doprovodu krajské předsedkyně STAN přesunul do Třince do místních železáren, které jsou pro tuto oblast významným zaměstnavatelem. „Třinecké železárny jsou skvělým příkladem společnosti, která dokáže po dlouhé desítky let reagovat i na ty největší výzvy, stále se rozvíjet a poskytovat práci tisícům lidí,“ řekl při jejich návštěvě Jozef Síkela. Pozitivně hodnotil zejména snahu o snižování znečištění při výrobě: „Firma elektrifikuje část své výroby a výrazně tak sníží svou uhlíkovou stopu.“

Pan ministr si udělal čas také na besedu s členy a příznivci STAN během společného oběda.  Měli tak možnost se dotázat na vše, co je spojeno s tímto resortem. Diskuse byla jak o elektromobilitě, tak i o energetických otázkách týkajících se využívání solární energie i potencionální energetické soběstačnosti.

Protože průmysl v našem kraji nejsou jen doly a železárny, další zastávkou v doprovodu poslance Petra Letochy a Lukáše Němečka byla firma STOW, která se zaměřuje na kovovýrobu průmyslových regálů.

Zajímavostí je, že část výroby kompletně zajišťují roboti. Přesto ale společnost patří mezi významné místní zaměstnavatele. Petr Letocha k návštěvě dodal: „Těší mě, že se se svými kolegy v regionu i na celostátní úrovni můžeme snažit dát Karvinsku a celému našemu kraji novou mízu!“

Poté s poslancem Michaelem Ratajem navštívil obec Litultovice. Zhlédli zde prezentaci pana starosty Jana Birguse, který pana ministra seznámil s výstupy z pilotního projektu komunitní energetiky ve svém městysu. Přestože se teprve chystá projednání LEX OZE II v Poslanecké sněmovně, Litultovice již asi rok provozují se společností ČEZ vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše mateřské školy a vyrobenou energii distribuují dalším domům v městysu.

Posledním bodem na programu byla návštěva Branky u Opavy a i zde byla hlavním tématem komunitní energetika, konkrétně prohlídka instalace fotovoltaické elektrárny (31 kWp) na multifunkčním domě a technické místnosti s kogenerační jednotkou Totem a bateriemi (60 kWh). „Měl jsem tu čest panu ministrovi představit projekt, který se řadí mezi pět nejzajímavějších energetických projektů Opavského Slezska,“ uvedl k návštěvě Michael Rataj, starosta Branky.

 

Na závěr návštěvy našeho kraje ocenil ministr zapálení našich starostů pro komunální energetiku i snahu o snižování energetické náročnosti v rámci rekonstrukcí obecního majetku.

 

 

Další příspěvky

V Ostravě proběhl za hojné účasti příznivců, členů a dalších hostů krajský sněm
V pondělí 19. února se v kongresovém centru Hotelu Clarion v Ostravě sešli členové a příznivci našeho hnutí z Moravskoslezského kraje. Hlavním bodem jednání byly volby do krajského zastupitelstva.
Jsme připraveni hlasovat pro změnu názvu. Jiný ústupek u manželství pro všechny neuděláme
V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětluji souvislosti s uvažovanou změnou názvu. Ideální to není, to všichni víme. Ale otázka nestojí všechno nebo nic. Rodiny čekají, děti čekají. A vyjadřuji se také k otázce vládní koalice.
Lídři koaliční kandidátky diskutovali se členy napříč krajem
Již na podzim nás čekají důležité krajské volby, snažíme se naslouchat starostům s malým „s“ i našim členům a příznivcům v kraji. Proto jsme se s Ivo Vondrákem postupně sešli se všemi oblastními organizacemi našeho kraje a s krajskou mládeží.

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.