Ministr Jozef Síkela navštívil Moravskoslezský krajV červenci jsme měli tu čest přivítat v Moravskoslezském kraji dalšího z ministrů, tentokrát Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu. Jeho program navazoval na návštěvu Zlínského kraje. Nejprve se zastavil v obci Kunčice pod Ondřejníkem, kde byla starostkou Michaela Šebelová. „Když jsme přes obec projížděli, nemohla jsem neukázat panu ministrovi výsledky naší práce a vizi, kterou jsme měli s centrem obce,“ uvedla.

Dále se pan ministr v doprovodu krajské předsedkyně STAN přesunul do Třince do místních železáren, které jsou pro tuto oblast významným zaměstnavatelem. „Třinecké železárny jsou skvělým příkladem společnosti, která dokáže po dlouhé desítky let reagovat i na ty největší výzvy, stále se rozvíjet a poskytovat práci tisícům lidí,“ řekl při jejich návštěvě Jozef Síkela. Pozitivně hodnotil zejména snahu o snižování znečištění při výrobě: „Firma elektrifikuje část své výroby a výrazně tak sníží svou uhlíkovou stopu.“

Pan ministr si udělal čas také na besedu s členy a příznivci STAN během společného oběda.  Měli tak možnost se dotázat na vše, co je spojeno s tímto resortem. Diskuse byla jak o elektromobilitě, tak i o energetických otázkách týkajících se využívání solární energie i potencionální energetické soběstačnosti.

Protože průmysl v našem kraji nejsou jen doly a železárny, další zastávkou v doprovodu poslance Petra Letochy a Lukáše Němečka byla firma STOW, která se zaměřuje na kovovýrobu průmyslových regálů.

Zajímavostí je, že část výroby kompletně zajišťují roboti. Přesto ale společnost patří mezi významné místní zaměstnavatele. Petr Letocha k návštěvě dodal: „Těší mě, že se se svými kolegy v regionu i na celostátní úrovni můžeme snažit dát Karvinsku a celému našemu kraji novou mízu!“

Poté s poslancem Michaelem Ratajem navštívil obec Litultovice. Zhlédli zde prezentaci pana starosty Jana Birguse, který pana ministra seznámil s výstupy z pilotního projektu komunitní energetiky ve svém městysu. Přestože se teprve chystá projednání LEX OZE II v Poslanecké sněmovně, Litultovice již asi rok provozují se společností ČEZ vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše mateřské školy a vyrobenou energii distribuují dalším domům v městysu.

Posledním bodem na programu byla návštěva Branky u Opavy a i zde byla hlavním tématem komunitní energetika, konkrétně prohlídka instalace fotovoltaické elektrárny (31 kWp) na multifunkčním domě a technické místnosti s kogenerační jednotkou Totem a bateriemi (60 kWh). „Měl jsem tu čest panu ministrovi představit projekt, který se řadí mezi pět nejzajímavějších energetických projektů Opavského Slezska,“ uvedl k návštěvě Michael Rataj, starosta Branky.

 

Na závěr návštěvy našeho kraje ocenil ministr zapálení našich starostů pro komunální energetiku i snahu o snižování energetické náročnosti v rámci rekonstrukcí obecního majetku.

 

 

Další příspěvky

Aktivní září ve Sněmovně!
Velmi mě těší, že se k národní kampani Aktivní září připojila také Poslanecká sněmovna. Akci na její půdě zorganizoval nadační fond Aktivní ČESKO za odborné podpory Kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice. Součástí akce je také několikadenní výzva o nejaktivnější výbor sněmovny s názvem „Výbory v akci aneb každý pohyb se počítá“.
Ohlédnutí za Prague Pride 2023
Jedním z témat, kterým se snažím věnovat, je otázka lidských práv. V současné chvíli konkrétně narovnání práv stejnopohlavních párů. Patřím k podporovatelům tzv. manželství pro všechny. Na Prague Pride jsem letos nebyla poprvé, ale po našem rodinném coming outu jsem jej letos prožila mnohem intenzivněji...
Kunčice pod Ondřejníkem navštívil ministr kultury Martin Baxa
Obec Kunčice pod Ondřejníkem v červenci navštívil ministr kultury Martin Baxa. Obdivoval místní volnočasový areál, Galerii Karla Svolinského i téměř dokončené veřejné prostranství u budovy obecního úřadu.

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.