Ministr Jozef Síkela navštívil Moravskoslezský krajV červenci jsme měli tu čest přivítat v Moravskoslezském kraji dalšího z ministrů, tentokrát Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu. Jeho program navazoval na návštěvu Zlínského kraje. Nejprve se zastavil v obci Kunčice pod Ondřejníkem, kde byla starostkou Michaela Šebelová. „Když jsme přes obec projížděli, nemohla jsem neukázat panu ministrovi výsledky naší práce a vizi, kterou jsme měli s centrem obce,“ uvedla.

Dále se pan ministr v doprovodu krajské předsedkyně STAN přesunul do Třince do místních železáren, které jsou pro tuto oblast významným zaměstnavatelem. „Třinecké železárny jsou skvělým příkladem společnosti, která dokáže po dlouhé desítky let reagovat i na ty největší výzvy, stále se rozvíjet a poskytovat práci tisícům lidí,“ řekl při jejich návštěvě Jozef Síkela. Pozitivně hodnotil zejména snahu o snižování znečištění při výrobě: „Firma elektrifikuje část své výroby a výrazně tak sníží svou uhlíkovou stopu.“

Pan ministr si udělal čas také na besedu s členy a příznivci STAN během společného oběda.  Měli tak možnost se dotázat na vše, co je spojeno s tímto resortem. Diskuse byla jak o elektromobilitě, tak i o energetických otázkách týkajících se využívání solární energie i potencionální energetické soběstačnosti.

Protože průmysl v našem kraji nejsou jen doly a železárny, další zastávkou v doprovodu poslance Petra Letochy a Lukáše Němečka byla firma STOW, která se zaměřuje na kovovýrobu průmyslových regálů.

Zajímavostí je, že část výroby kompletně zajišťují roboti. Přesto ale společnost patří mezi významné místní zaměstnavatele. Petr Letocha k návštěvě dodal: „Těší mě, že se se svými kolegy v regionu i na celostátní úrovni můžeme snažit dát Karvinsku a celému našemu kraji novou mízu!“

Poté s poslancem Michaelem Ratajem navštívil obec Litultovice. Zhlédli zde prezentaci pana starosty Jana Birguse, který pana ministra seznámil s výstupy z pilotního projektu komunitní energetiky ve svém městysu. Přestože se teprve chystá projednání LEX OZE II v Poslanecké sněmovně, Litultovice již asi rok provozují se společností ČEZ vlastní fotovoltaickou elektrárnu na střeše mateřské školy a vyrobenou energii distribuují dalším domům v městysu.

Posledním bodem na programu byla návštěva Branky u Opavy a i zde byla hlavním tématem komunitní energetika, konkrétně prohlídka instalace fotovoltaické elektrárny (31 kWp) na multifunkčním domě a technické místnosti s kogenerační jednotkou Totem a bateriemi (60 kWh). „Měl jsem tu čest panu ministrovi představit projekt, který se řadí mezi pět nejzajímavějších energetických projektů Opavského Slezska,“ uvedl k návštěvě Michael Rataj, starosta Branky.

 

Na závěr návštěvy našeho kraje ocenil ministr zapálení našich starostů pro komunální energetiku i snahu o snižování energetické náročnosti v rámci rekonstrukcí obecního majetku.

 

 

Další příspěvky

Je potřeba podporovat sport od dětských kategorií, shodli se poslanci v debatě o financování
V souvislosti s mistrovstvím světa v ledním hokeji jsme s poslanci Jakubem Jandou, Patrikem Nacherem a Zdeňkem Kettnerem debatovali o budoucnosti nejen hokeje, ale sportu a jeho financování obecně.
Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. Exhejtman Ivo Vondrák zahájil kampaň v bruntálské restauraci
„Vstupem do politiky jsem spáchal sebevraždu. A teď ji páchám podruhé.“ Tato slova v nadsázce pronesl v pondělí večer v bruntálské restauraci Radegastovna bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Více zde...
NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM???
Připravujeme pro Vás s Ivo Vondrákem 24 debat napříč našim krajem. Srdečně Vás zvu NA SLOVÍČKO S HEJTMANEM??? Samozřejmě bez cenzury! Přijďte nám říct, co se vám líbí a co vám chybí ve vašem regionu, co byste chtěli, abychom prosazovali právě pro Vás…

Kontakt


Napište mi

Budu ráda, když mi napíšete své návrhy, podněty, dotazy.
Pokusím se odpovědět všem.